Temat kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego jest obecny w mediach od lat. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że taka instytucja jak sankcja kredytu darmowego dotyczy również innych rodzajów kredytów, szczególnie tych zaciągniętych w polskiej walucie. Istnieje możliwość całkowitego uwolnienia się od tego typu zobowiązań finansowych. Dla wielu osób jest to istotna informacja, której może brakować w gąszczu publicystyki na ten temat.
Sankcja kredytu darmowego – kto może skorzystać z tej instytucji?
Sprawa dotyczy możliwości odzyskania środków z tytułu sankcji kredytu darmowego, które mają zastosowanie do kredytów do wysokości 255 tysięcy złotych. Istnieje istotna różnica czasowa, jeśli chodzi o moment zawarcia umowy kredytowej. Co ciekawe, możliwe jest odzyskanie pieniędzy nawet wtedy, gdy kredyt został już spłacony. Jednak jest pewien warunek: konsument ma tylko rok na podjęcie działań w tej sprawie, o ile kredyt został całkowicie uregulowany.
Kto więc ma prawo ubiegać się o zwrot pieniędzy z sankcji kredytu darmowego? Każdy konsument, który zawarł umowę pożyczki lub kredytu, niezwiązaną z prowadzeniem działalności gospodarczej, może starać się o rekompensatę. Dotyczy to również osób, które w okresie do 21 lipca 2017 roku zaciągnęły kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. Jeśli kredyt ten nie został jeszcze spłacony, istnieje możliwość przeanalizowania umowy pod kątem ewentualnej sankcji kredytu darmowego.
Sankcja kredytu darmowego – jak zweryfikować czy możemy skorzystać z tej instytucji?
Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, możliwość skorzystania z SKD pojawia się, gdy kredytodawca naruszył przepisy dotyczące zawierania umowy kredytowej. Przykładowo, może to obejmować brak odpowiedniej formy, jak pisemna umowa czy akt notarialny. A także niezawarcie szczegółowych informacji dotyczących rodzaju kredytu, całkowitej kwoty, terminu spłaty oraz rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Dodatkowo kredytodawca może być winny, jeśli nie przestrzegał specjalnych zasad dotyczących różnych typów umów kredytowych. Będą to np. takie zasady jak kredyt wiązany czy umowy z odroczoną płatnością.
Warto podkreślić, że każda z tych przesłanek wiąże się z wieloma kwestiami, które mogą mieć kluczowe znaczenie. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do zgodności zawartej umowy kredytowej, zaleca się skonsultowanie jej z prawnikiem specjalizującym się w prawie konsumenckim. Taka szczegółowa analiza pozwoli dokładnie ocenić szanse na skuteczne skorzystanie z sankcji darmowego kredytu.
Należy również pamiętać, że prawo do korzystania z tej sankcji przysługuje konsumentowi przez okres nie dłuższy niż rok od daty zawarcia umowy.
Jak w skrócie wygląda cała procedura?
Pierwszym krokiem jest dokładne przeanalizowanie umowy pod kątem zgodności z wymaganiami obowiązującej ustawy o kredycie konsumenckim w momencie jej zawarcia. Następnie należy sprawdzić, czy nie upłynął termin na skorzystanie z sankcji kredytu darmowego, który wynosi od 18 grudnia 2011 roku rok od dnia całkowitej spłaty kredytu. Kolejnym etapem będzie złożenie oświadczenia o skorzystaniu z sankcji. Jeśli bank nie przychyli się do tego stanowiska, pozostaje jedynie droga do sądu.